5 Największych Mitów O Tym Jak znaleźć dentystę w Cieszynie - Dentyści

dobrydentysta.cieszyn.pl

Kwalifikacje lekarza stomatologa

Bycie lekarzem z zawodu wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, które gwarantują posiadanie prawa do wykonywania danego zawodu. Każdy lekarz musi ukończyć odpowiednie studia medyczne wraz z wybraną specjalizacją. To samo

5 Największych Mitów O Tym Jak znaleźć dentystę w Cieszynie - Dentyści dobrydentysta.cieszyn.pl
tyczy się stomatologów i dentystów, którzy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza. Żeby zostać lekarzem dentystą trzeba ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym, jednak aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu niezbędne jest zdanie odpowiedniego egzaminu, którym jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Stomatologia jest na tyle szerokim działem medycyny, że w jej ramach można wybrać spośród aż dziewięciu specjalizacji, które na studiach odbywają się na zasadzie jednolitych modułów. Żeby poznać kwalifikacje danego lekarza dentysty najczęściej wystarczy odwiedzić stronę internetową danego gabinetu stomatologicznego, gdzie często są zamieszczone informacje o lekarzach wykonujących zabiegi stomatologiczne.


Zalety wybielania zębów

Jednym z podstawowych zabiegów oferowanych w ramach stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów. Istnieją dwie podstawowe metody wybielania zębów oferowane przez gabinety stomatologiczne, a są nimi wybielanie nakładkowe oraz wybielanie gabinetowe. Wybielanie gabinetowe ma tą zaletę, że efekt jest niemal natychmiastowy i nie wymaga nakładania codziennie specjalnych żeli i szyn, jak w przypadku wybielania nakładkowego. Inną zaletą wybielania gabinetowego za pomocą specjalnej lampy jest uzyskanie efektu rozjaśnienia zębów o kilka tonów. Wybielanie gabinetowe odbywa się za pomocą specjalnej lampy, którą naświetla się nałożoną pastę wybielającą, dzięki czemu uzyskuje się trwały efekt rozjaśnienia szkliwa bez szkodliwej ingerencji w strukturę zęba. Ponadto efekt takiego wybielania utrzymuje się bardzo długo, a sama procedura trwa jedynie od 30 do 60 minut, co w porównaniu z innymi metodami jest dużo krótszym czasem uzyskania bielszych zębów. Przed wybielaniem zębów należy się umówić na wizytę kontrolną, która przygotuje nasze zęby na ten zabieg.


Czym są korony

Protetyka jest jednym z wielu działów stomatologii, z zakresu której gabinety stomatologiczne oferują różne zabiegi. Jedną z usług wchodzących w zakres protetyki stomatologicznej jest wykonanie koron protetycznych. Korona w stomatologii jest to stałe uzupełnienie protetyczne, które odtwarza znaczny ubytek zęba. Korony mogą być wykonywane z różnych materiałów, takich jak stopy metalu, akryl, kompozyt lub ceramika. Gabinety stomatologiczne oferują wykonanie koron, często porcelanowych. Zabieg nakładania koron polega na osadzeniu trwałego uzupełnienia na oszlifowanych zębach, które mogą być zarówno martwe, jak i żywe. Korony porcelanowe są najczęściej stosowane w przypadku, gdy ząb jest dość mocno zniszczony i odbudowa materiałem kompozytowym nie jest wystarczająco mocna. Ponadto nałożenie koron znacząco poprawia estetykę zębów. Warto też wiedzieć, że korony dodatkowo wzmacniają zęby leczone kanałowo oraz umożliwiają przywrócenie właściwych warunków zgryzowych. Korony stomatologiczne można nakładać zarówno na zęby stałe, jak i mleczne.


Jakie są specjalizacje stomatologiczne

Stomatologia, która jest jednym z wielu działów medycyny, zajmuje się funkcjonowaniem jamy ustnej, zębów, przyzębia i okolic przyległych wraz ze stawem żuchwowym. Jest to szeroki dział medycyny posiada więc wiele specjalizacji, które pozwalają klasyfikować wszelkie działania z zakresu stomatologii. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje usługi z kilku różnych specjalizacji, a są to głównie chirurgia stomatologiczna, protetyka, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza. W polskim systemie można wyróżnić dziewięć różnych specjalizacji stomatologicznych, z czego jedne są oferowane przez gabinety dentystyczne, inne zaś działają w szeroko pojętym środowisku naukowym. Jednymi z najczęściej oferowanych i świadczonych usług stomatologicznych są te, które dotyczą działu stomatologii zachowawczej z endodoncją, ponieważ ta specjalizacja ma za zadanie leczenie próchnicy zębów. Inną specjalizacją, która jest dość powszechnie znana, jest profilaktyka stomatologiczna, której celem jest zapobieganie różnym chorobom zębów i jamy ustnej.